Bükki Nemzeti Park – Szent István-barlang, Fekete-terem
Hazánkban öt minősített gyógybarlang található, ahol nemcsak gyógyulni, de meditálni, relaxálni is kitűnő. A lillafüredi Szent István-barlang festői környezetben, a Palota Szállótól pár száz méterre nyílik, hossza 350 m, legnagyobb mélysége 55 m. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság égisze alatt működő Szent István-barlangot évente 50 ezren keresik fel a különleges cseppkőképződmények miatt. Az ország legrégebbi gyógyhelye. Az Országos Gyógyhelyi és Gyógyfürdőügyi Főigazgatóság adatai szerint. Miskolc-Lillafüred 1935-ben kapott klimatikus gyógyhely minősítést, melyet 1985-ben, majd 2008-ban megújítottak. A barlang Fekete-terem elnevezésű szakaszát 1991-ben gyógybarlanggá is minősítették. A barlang meteorológiai viszonyait 1960-61-ben Szabó Gyula vizsgálta. Az ő megfigyelései alapján tudjuk, hogy a barlangban az évi középhőmérséklet a bejárat közelében 6°C, a Nagy-teremben 7°C, míg a barlang belső részeiben (Tordai-hasadék) már 9,4°C. Az évi hőingás a bejáratnál eléri a 12°C-ot, de a barlang belsejében néhány tized fok. A relatív páratartalom a bejárati szakaszon 89-96 százalék között váltakozik, a belsőbb szakaszokon viszont állandóan 100 százalék. A lillafüredi Szent István-barlang Fekete-termének mikroklímája, az ingerszegény környezet igen jótékony hatású krónikus légzőszervi betegségben szenvedőkre.
A látogatók előtt egyébként elzárt Fekete-teremben 20-30 fős csoportok pihenhetnek, regenerálódhatnak 1-2 órás benttartózkodással. A 90-es évektől barlangterápiás foglalkozások voltak itt, több, miskolci egészségügyi intézménnyel együttműködésben, de a Covid világjárvány óta ez a lehetőség kihasználatlan.
Most újra a gyógyítás szolgálatában!
Mi a gyógyhatás titka?
A modern barlangterápia kezdete a 20. század közepére nyúlik vissza, 1966-ban minősítették gyógyhellyé az első barlangot. Érdekes tény, hogy a 20 Celsius fok feletti átlaghőmérsékletű, meleg barlangokban a mozgásszervi betegségekkel küzdőket gyógyítanak, míg a hideg, 10-13 Celsius fok közötti átlaghőmérsékletű barlangok a légzőszervi betegekre vannak kifejezetten jó hatással.
A barlangi levegő mikrobiológiai szempontból csaknem steril, azaz por-, csíra- és allergénmentes közeg. Ehhez hozzájárul az állandó 10 Celsius fok körüli hőmérséklet, a 100 százalékos páratartalom és nem utolsó sorban a barlangi környezet nyugtató hatása az
emberi idegrendszerre. A gyógyhatás függ a barlangi légáramlás mértékétől, a felszíni viszonyoktól, a barlang vizétől, a levegő összetételétől. A levegőben oldott ásványi anyagok, mint például a kalcium, magnézium vagy éppen jód szintén elősegítik a gyógyulást. Az akár tízszeresére nőtt szén- dioxid-szint fokozza a légzőközpont aktivitását, a légvételek mélységét, és görcsoldó hatással is jár. Még egy fontos tényező: kisdózisú radioktivitásuk aktiválja a sejtanyagcserét,
az immunrendszert. Már a bent-tartózkodás is segít, legeredményesebb a három hét időtartamú kúra, de gyakran már az első hét után tapasztalható a javulás.