Barion Pixel
Keresés
Close this search box.

Mentor Doktor az Aktív Életért Alapítvány

METAMORPHOSES MESETERÁPIA

A Metamorphoses meseterápia egyik tételmondata, hogy minden élethelyzetnek megvan a mesebeli párja. Ez azt jelenti, hogy azok a helyzetek amikkel mi életünk során találkozunk sokkal régebbiek mint mi magunk, és a népmesék jól ismerik ezeket az állapotokat. Így a születésünktől kezdve az életünk végéig mindig találhatunk (vagy a terapeuta találhat nekünk) egy olyan mesét amiben önmagunkra ismerhetünk.

Ami pedig  a legnagyobb segítséget jelenti a mesék, történetek hallgatása és megélésekor az az, hogy míg mi nem mindig tudjuk, hogy egy-egy helyzetből merre van a kivezető út (sőt, sokszor nem is látjuk, hogy miben vagyunk benne), a mesék pontosan ismerik a megoldást és annak lépéseit a mesék nyelvén a tudtunkra is adják.

elefántos

Tinédzsereknek és gyermekeknek szóló meseterápia

Néhány gondolat a gyermek meseterápiáról

Kevesen tudják, de a mesék eredetileg nem gyerekeknek szóltak. Régen, a „történések elmesélésekor” egy törzs, vagy egy közösség a saját értékadó és nevelő történeteit dolgozta fel, amely segítette az egyén beilleszkedését és a krízisesemények feldolgozását. Példákat és mintákat közvetítettek vele a tábortűz körül, amely biztonságot adott a közzöségben élő személyeknek a helyes és helytelen megítélésekor és megküzdési mintákat adott. 

Amikor a gyemekek magyarázatot keresnek egy körülményre, vagy bizonyos élethelyzetre, szituációra, számukra azért nagyon otthonos a mesék (történetek) világa, mert ők még gyakrabban használják a képekben való gondolkodást. Sokkal könnyebben meg tudnak fogalmazni, fel tudnak dolgozni érzéseket, gondolatokat, ha azzal egy mese, egy történet nyelvén kerülnek kapcsolatba.

A gyerekek is ugyanúgy küzdenek nehézségekkel mint a felnőttek, s ezekre a mesékkel , (történetekkel) való kapcsolódás gyógyítóan tud hatni. 
Éppen ezért ezek a terápiák kifejezetten ajánlottak nagyobb gyerekeknek, tinédzsereknek egyaránt. Sőt!
Minden egyes programkiírásunk a várt résztvevők életkori megjelölésével és az adott téma meghatározásával kerülnek meghírdetésre, annak érdekében, hogy mind a történetmesélés szintje, mind a foglalkozások, szorosan igazodhassanak hozzájuk.

A csoport megtartó ereje, a hasonló élethelyzet, a figyelem, az empátia, az érzékelő jelenlét mind a segítségünkre lesz abban, hogy az alkalmak során a résztvevők lelkileg is biztonságban érezzék magukat amellett, hogy a Barlang levegője, különleges környezete, fizikailag és mentálisan is jó hatással van rájuk.

Milyen helyzetekben ad támogatást?

  • önbizalom erősítése,
  • saját maguk és mások elfogadása,
  • konfliktuskezelés,
  • együttműködés, düh és harag kezelése,
  • nehézségekkel való szembenézés
    saját erőforrásokhoz kapcsolás segítése
  • gyász és veszteség kezelése
  • félelem és szorongások kezelése
  • új helyzetekkel való megbirkózás
  • beilleszkedés segítése

Főbb témáink

  • Iskolai Bullying (Hogyan védjem meg magam? Hogyan álljak ki egy társamért? Miért ne tegyem?) 
  • Válnak a szüleim (Mit érzek? Hogyan álljak hozzá? Értékes vagyok?)
  • IT detox (Hogyan tudom hasznosan használni? Mi értékes, és hogyan értékes? Mi ártalmas és miért árt nekem? Mi van az IT burkon túl?)

Foglalkozás keretei

A kompetenciahatárokat a meseterápiában a pedagógus, szociális munkás, pszichológus vagy egyéb felsőfokú alapvégzettség határozza meg. A vezetett meseterápiás foglalkozások nem minősülnek gyógyító terápiának és nem helyettesítik az orvosi kezeléseket.

A foglalkozások során a terapeutát és a résztvevőket is titoktartás kötelezi. 
Fotódokumentáció kizárólag a résztvevők (szülők) beleegyezésével készülhet.

Hogyan zajlik az EGÉSZNAPOS foglalkozás?

  • EGÉSZNAPOS MESETERÁPIÁS FOGLALKOZÁS – 10:00-től 16:00 óráig

PRORAMDÍJ TARTALMAZZA A DÉLELŐTTI MESETERÁPIÁT, AZ EBÉDET ÉS A DÉLUTÁNI KÉZMŰVES FOGLALKOZÁST 

GYÜLEKEZŐ: 10:00 órától! 
Figyelem! A barlangban 10 Celsius fok van!!! Meleg ruha és meleg cipő (télikabát és zokni ) erősen ajánlott!

DÉLELŐTTI  ETAP – elindulás lefelé a barlangba legkésőbb 10:30-kor

  • Az alkotó-fejlesztő meseterápiás foglalkozás keretében egy-egy téma köré szerveződünk csoportba, s együtt, egymást támogatva göngyölítjük a mese fonalát.
  • Akár egy adott téma szerinti foglalkozásnál, akár a krónikus betegséggel élőkkel való munkában a csoport problémáinak mintázata szerint kerülnek kiválasztásra azok a mesék, amelyek hasonló élethelyzetet dolgoznak fel.
  • Minden alkalommal a barlangban élőszavas mesemondás, történet mesélés zajlik, ami által mindannyian egy mesei térbe kerülnek a résztvevők és érzékszerveinkkel is megtapasztalják az ottani világot.
  • A Barlang speciális, különleges teret ad, ezért a meseterápia eszközein kívül a japán Shirin Yoku (erdőfürdő) gyakorlatait is használni fogjuk, ahogyan az a ma már népszerű MeseErdő foglalkozásokon teszik.
  • Póbára tesszük magunkat mesehősökként, hogy a résztvevők elhozhassák onnan magunkkal amire épp szükségünk van a mindennapokban.
  • A csoport megtartó ereje, a hasonló élethelyzet, a figyelem, az empátia, az érzékelő jelenlét mind a segítségünkre lesz abban, hogy az alkalmak során a résztvevők lelkileg is biztonságban érezzék magukat. 

DÉLUTÁNI  ETAP – nagyjából 13:00 órától

  • A barlangból kiérkezve a részvevők leveszik a meleg ruhákat, amit egy rövid, közös ebéd fog követni.
  • Ebéd után levezetés képpen kézműves foglalkozás következik, ahol a Szabad Kézzel Alkotó Tér szakemberei segítenek belefeledkezni a tűzzománc, a kőfaragás és a gyertyaöntés világába. 
  • A kézműves foglalkozáson készített tárgyakat mindenki hazaviheti magával, ami a későbbiekben is segíteni fogja őket emlékezni arra, amit ezen (ezeken) a rendkívüli nap(ok)on megtanultak.   

PROGRAMZÁRÁS: 16:00 óra körül, 

Szeptember 8-i témánk a BULLYING

A te gyermeked, vagy Te magad is szorongsz a bullyingtól? Tudod hogyan védd meg magad? Mit tehetsz ellene? Hogyan védj meg másokat? Vagy hogyan dolgozd fel ha Te voltál az alanya? 
Szeptember 8.-án ebben fogunk segíteni Neked! 

Mi a bullying? 

A megfélemlítés a bántalmazás egy fajtája. Olyan ismétlődő viselkedést jelent, amellyel egy csoport vagy egy személy egy másik csoport vagy személy feletti hatalmát igyekszik kialakítani vagy megerősíteni, az „erőegyensúlyt” ezáltal megszüntetve. Wikipédia

Szisztematikus, hosszabb időn át elkövetett, szándékos és tudatos bántalmazó cselekvéssor, melyben a viszonyok kiegyenlítetlenek, a szerepek pedig nem cserélődnek fel. Kiegészítő szereplői a jelenségnek a „szemlélők”, akik kulcsfontosságúak. Ha közülük csak egyvalaki is képes beavatkozni, a dinamika megtörhetővé válik, a játszma más irányt vehet. Szerepüket ezért komolyan kell vennünk.  elteonline.hu

Egyéb programok

Scroll to Top