Barion Pixel
Keresés
Close this search box.

Mentor Doktor az Aktív Életért Alapítvány

MIT JELENT A SZEKUNDER PREVENCIÓ?

A betegségmegelőzést három szintre osztjuk:

primer, szekunder és tercier prevenció.

Primer prevenció

A primer prevenció célja a betegségek kialakulásának megelőzése, mielőtt azok megjelennének. Ide tartoznak a védőoltások, a helyes táplálkozás, a rendszeres testmozgás és a dohányzás elkerülése. Ezen a szinten a hangsúly a rizikófaktorok csökkentésén van, hogy a populáció egészségi állapota javuljon.

Szekunder prevenció

A szekunder prevenció a betegség korai felismerése után segíti a diagnózissal élőket abban, hogy minél hatékonyabban, aktívan támogassák saját egészségüket, és megakadályozzák a betegség súlyosbodását. Amikor már megjelentek az első tünetek vagy diagnózis született, a cél az, hogy a beteg megtanulja kezelni a jelenlegi állapotot, és megtegyen mindent a progresszió elkerülése érdekében.

Ebben a szakaszban az egészségtudatos életvitel kiemelten fontos. Az egyén saját felelőssége is, hogy megismerje a betegségével kapcsolatos életmódbeli tanácsokat, például a helyes táplálkozást, mozgást és stresszkezelési technikákat, amelyek csökkenthetik a tünetek súlyosságát és javíthatják az általános közérzetet. A rendszeres önfigyelés, az egészségügyi állapot változásainak tudatos követése és a betegség specifikus jellemzőinek ismerete mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a beteg időben észrevegye, ha állapotában változás áll be.

Az orvosok és egészségügyi szakemberek által javasolt kezelések és tanácsok szoros követése elengedhetetlen része a szekunder prevenciónak. Ebbe beletartozhatnak speciális terápiás foglalkozások, csoportos edukációs programok, valamint lelki támogatást nyújtó terápiás lehetőségek. Egy krónikus állapottal élni kihívást jelenthet, azonban a szekunder prevenció célja, hogy az egyén megőrizhesse életminőségét és a betegség ellenére is teljesebb életet élhessen.

Összefoglalva, a szekunder prevenció középpontjában a megelőzés új szintje áll, amely során a beteg aktív részese saját állapotkezelésének. Az egészségtudatosság, az életmódbeli változtatások, és az egészségügyi szakemberekkel való együttműködés mind segítenek abban, hogy az életminőség hosszú távon megőrizhető legyen, és a betegség súlyosbodásának esélye csökkenjen.

Tercier prevenció

A tercier prevenció az úgynevezett „komoly” betegségek diagnózisát követő életmódváltást segíti. Ilyenkor az az elsődleges cél, hogy ne alakuljanak ki további szövődményei a már meglévő betegségnek, ne szigetelődjön el a páciens a tárasági interakcióktól, maradjon mind fizikailag, mind szellemileg aktív és ha mód van rá, akár javulás álljon be az életminőségében.  

Miben tud segíteni a Mentor Doktor Alapítvány?

Mentor Doktor Alapítvány célja a diagnózissal vagy tünetekkel érkező páciensek támogatása abban, hogy életminőségük megőrzésével, aktív közreműködésükkel megelőzzék állapotuk súlyosbodását. Itt a hangsúly azon van, hogy a betegség felismerése után a páciensek számára elérhetővé tegyünk olyan módszereket és lehetőségeket, amelyek a fizikai és lelki egészségük stabilizálását és fejlesztését, javulását segítik.

Az egyén önismerete és saját állapota tudatos figyelése kiemelt szerepet kap. Az egészségtudatos életmódot támogató tanácsok – mint a helyes táplálkozás, rendszeres mozgás, stresszkezelési technikák – nemcsak a tünetek enyhítéséhez, hanem a mindennapok könnyebbé tételéhez is hozzájárulnak. Az alapítvány programjai abban nyújtanak segítséget, hogy a résztvevők a krónikus betegségekkel együtt is élhetőbb, teljesebb életet élhessenek.

Emellett sokszor a szakértők által vezetett terápiás foglalkozások és csoportos edukációs programok során a betegek megismerhetik az állapotuknak megfelelő gyakorlatokat, és támogatást kapnak a betegség mindennapi kezelhetőségéhez. A holisztikus szemléletű programok – ideértve a lelki támogatást is – elősegítik a jobb közérzet kialakulását és fenntartását, hogy a páciensek mindennapjaikat minél inkább tüneteik kontrollja mellett, de nem annak befolyása alatt éljék meg.

A Mentor Doktor Alapítványnál hisszük, hogy a betegség diagnózisa után is lehetőség van az életminőség fenntartására, sőt, annak javulására is és elkötelezettek vagyunk amellett, hogy a pácienseket ebben aktívan támogassuk.

A Mentor Doktor Alapítvány azzal is segítséget próbál nyújtani, hogy a kategóriánként összegyűjtött javaslatokat, ajánlásokat, amelyek az alábbi ikonokra kattintva, ingyenesen elérhetők:

Aktív életmód

Összegyűjtött programajánló, hogy tudd, bátran kimozdulhatsz. Találd meg a kedvec szolgáltatóid, hogy később önállóan is rátalálj arra, amit keresel.

Étkezési tanácsadás

A fenntartható étkezés, és/vagy életmód valójában arról szól, hogy hosszú távon alkalmazkodjunk az élet különböző helyzeteihez anélkül, hogy szélsőségekbe esnénk.

Mentális egészség

Sok módja van a mentális egészség karbantartásának. Lehet ez meseterápia, hangfürdős relaxáció, hagyományos pszichológiai kezelés, vagy vezetett relaxáció.

Scroll to Top